Finanse małych przedsiębiorstw

Łatwe Rachunki 15 lutego 2018
0 osób polubiło ten post

Standardowy model przedsiębiorstwa w Polsce to w dalszym ciągu małe i średnie przedsiębiorstwa. Praktyka pokazuje jednak, że częściej przedsiębiorstwa należą jednak do małych. Czy to źle? Oczywiście, że nie. Model oparty na małych przedsiębiorstwach pokazuje, jak blisko jest zleceniodawcy usługodawcy. Bardzo często może wpływać także na zaufanie kontrahentów do siebie nawzajem. Małe firmy działają bardzo dobre i świetnie dają sobie radę. Najpoważniejszym zagrożeniem jest dla nich ciągle powstająca konkurencja i kłopoty związane z rzeczami formalnymi, lecz nawet z tym dają sobie bardzo dobrze sprawę. Model małego przedsiębiorstwa sprawia też, że finanse takiego przedsiębiorstwa wyglądają dosyć specyficznie na tle innych.

Kwestie finansowe

Siłą rzeczy finanse małych przedsiębiorstw nie opiewają na duże kwoty. Jest to podyktowane nie tylko rozmiarem, ale i bardzo często rodzajem działalności. Często zdarza się, że wkład początkowy wymagany do rozpoczęcia własnego biznesu jest stosunkowo niewielki. Badania pokazują, że duża część przedsiębiorstw jest zakładana bardzo bezpiecznie- z własnych oszczędności. Oczywiście nie brakuje osób, które zaciągają kredyt na rozpoczęcie swojej działalności biznesowej. Banki chętnie udzielają takich kredytów. Wiąże się to nie tylko z ich strategią, ale przede wszystkim tym, że osoby zaciągające takie kredyty mają realne szanse na ich spłatę.

To jak biznes będzie prosperował zależy od wielu czynników. Przede wszystkim należy pomyśleć o modelu w jakim będzie się współpracowało z pracownikami. Następnie należy pomyśleć o reklamie i konkurencji- trzeba przecież jakoś się wybić. Małe przedsiębiorstwa mają tendencję do szybkiego popadania w długi. Ich zdolność kredytowa zaczyna być bardzo niska na początku działalności. Najczęściej dzieje się tak przez złe ocenienie ryzyka związanego z działalnością gospodarczą i przecenienie swojej grupy docelowej.

Jeżeli chodzi o sukcesy- tutaj są one raczej niezbyt spektakularne i bardzo statyczne. Często prowadzą jednak do znacznego powiększenia swojej działalności gospodarczej.

  • 0
  • 1195

Zostaw swój komentarz

cztery × 2 =