Najniższe i najwyższe emerytury w kraju

Łatwe Rachunki 15 lutego 2018
0 osób polubiło ten post

Najniższa emerytura w Polsce wynosi 10 groszy – taką kwotę pobiera pewna 63-letnia kobieta z Rybnika. Na przeciwległym biegunie jest pewien mężczyzna z Lublina, który pobiera niemal 21 tysięcy złotych – jest to najwyższa stawka tego typu świadczenia w Polsce.

Co prawda minimalna kwota emerytury wynosi 1 tysiąc złotych (przysługuje ona mężczyznom mającym 25-letni, oraz kobietom z 20-letnim stażem pracy), istnieje jednak spora grupa osób otrzymujących jeszcze niższe świadczenie. Wynika to z obecnie obowiązujących przepisów, według których emerytura należy się każdej osobie w wieku emerytalnym, która opłaciła przynajmniej jedną składkę. Wspomniana 63-letnia mieszkanka Rybnika nie udowodniła żadnego okresu składkowego przed 1999 rokiem, nie miała zatem ustalonego żadnego kapitału początkowego. Co prawda obejmował ją obowiązek ubezpieczeń społecznych z tytułu prowadzonej przez nią działalności gospodarczej, jednak nie dopełniła go. Efektem tego jest przebieg ubezpieczenia za okres opłaconych składek wynoszący zaledwie cztery dni.

Świadczenie emerytalne zostaje przyznane wyłącznie na wniosek osoby, której dotyczy. Zakład Ubezpieczeń społecznych przyznaje emeryturę dopiero po złożeniu wniosku przez osobę zainteresowaną.

Od 1 października przywrócony został wiek emerytalny wynoszący 60 lat dla kobiet  oraz 65 lat dla mężczyzn. Należy przy tym pamiętać, że nowe zasady obliczania wysokości emerytury uzależniają ją od wysokości opłaconych i zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne, zwaloryzowanego kapitału początkowego oraz przeciętnego dalszego trwania życia. Zatem im dłużej pracuje dana osoba, tym wyższa będzie podstawa obliczenia emerytury. Niższe będzie również średnie trwanie życia, co wiąże się z wyższą emeryturą. Warto również mieć na uwadze, że prawo do emerytury zależy od osiągnięcia wieku emerytalnego przez daną osobę. Ukończenie 60 lat przez kobietę i 65 lat przez mężczyznę, przy równoczesnym udokumentowaniu jakiegokolwiek okresu ubezpieczenia, jest warunkiem nabycia prawa do emerytury.

Kategorie: Finanse osobiste
  • 0
  • 1166

Zostaw swój komentarz

cztery × 4 =